June 26, 2017

Please reload

Aktualny Post
Posts

Dzień sprzątania biurka.

January 7, 2018

8 styczeń zapisał się w kalendarzu jako Dzień Sprzątania Biurka. Z doświadczenia wiemy że tyle ile osób tyle różnych biurek! Jednych irytuje bałagan, dekoncentruje każdy papierek, okruszek, odstrasza każda plama czy rysa. Jednym wcale nie przeszkadza ilość rzeczy (potrzebnych lub mniej potrzebnych) na biurku.

Niezależnie od tego, gdzie się pracuje, powinno się zadbać by na biurku było czysto i schludnie. Bez względu na to czy preferowany jest minimalizm czy też biurko tonie w stertach dokumentów i innych przedmiotów, niedopuszczalne są plamy z kawy, soków czy innych napoi, resztki jedzenia leżące na biurku, brudne naczynia, puste butelki oraz pogięte i podarte kartki. Śmieci zawsze lądują w koszu, a brudne kubki wypada umyć przed wyjściem z pracy. To że nasze biurko jest przecierane mokrą szmatką to jeszcze nie sto procent sukcesu. Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu monitora, klawiatury i całej reszty sprzętu znajdującego się na biurku (telefon, fax, kalkulator, przyborniki i inne łapacze kurzu). Wszystkie dokumenty, katalogi które znajdują się na biurku powinny być ułożone w jednym miejscu żeby uniknąć wrażenia chaosu.

 

Czyste biurko idzie w parze ze sprawnym umysłem i efektywną pracą.

 

Bałagan w miejscu pracy jest postrzegany jak bałagan w głowie.

 

Twoja praca staje się wtedy mniej wydajna i znacznie bardziej męczy.

Prawdą jest też jednak, że bałagan sprzyja... kreatywności! Osoby zachowujące porządek na biurku wykazują dużo mniejszą pomysłowość, niż chorobliwi bałaganiarze. Więc... bez przesady z tym porządkiem :)

Psycholog Cary Cooper wyróżnił pięć typów osobowości człowieka badając wygląd biurka różnych osób oraz ich zachowania w pracy, w życiu osobistym i sposób spędzania czasu wolnego.

 

Maniak biurkowy  - sterylne i pedantyczne biurko. Długopisy, zszywacz, dziurkacz, kubek z kawą – wszystko ma tutaj swoje nienaruszalne miejsce, którego przestawienie grozi tragedią. Maniak jest pracownikiem dokładnym i odpowiedzialnym, nie lubi robić kilku rzeczy jednocześnie. Z reguły osoba cicha i zamknięta w sobie, zazwyczaj również jest mało towarzyska. Może mieć problem z aklimatyzacją z resztą zespołu.

 

Człowiek rodzinny – biurko uporządkowane, ale familijczyk lubi dodać do miejsca pracy coś od siebie a właściwie biurko zostaje wzbogacone o przedmioty nawiązujące do życia osobistego ( zdjęcia z wakacji, rysunek dziecka itp). To dobry i odpowiedzialny pracownik, który ceni work-life balance i oddziela życie zawodowe od prywatnego, dzięki czemu nie łatwo wypala się zawodowo.

 

Pasjonat gadżetów – uwielbia nowinki technologiczne które chętnie pokazuje na swoim biurku. Lubi opowiadać o swoich zakupach i szuka przedmiotów, które mogą pomóc mu w pracy, a jednocześnie wyglądać efektownie. Ewidentnie zwraca na siebie uwagę. Uwielbia kontakt z ludźmi, jest duszą towarzystwa, często liderem zespołu lub specjalistą od sprzedaży. Bywa jednak osobą konfliktową.

 

Esteta / animator  – biurko jest kolorowe lub minimalistyczne, zadbane, z dbałością o każdy szczegół. Często zmienia się jakiś element żeby nie odbiegać od panujących trendów. Taki typ prezentuje głównie płeć piękna, która chce, aby najbliższe otoczenie było źródłem inspiracji i doznań estetycznych. Esteta jest zazwyczaj otwarty, pogodny i towarzyski – lubi go cały zespół.

 

Huragan – biurko to istny kataklizm, wszędzie walają się dokumenty, karteczki, puste kubki i stosy kartek. Osoba ta pracuje pod presją czasu, ma bardzo dużo obowiązków lub lubi po prostu być tak postrzegana przez kolegów z pracy i przełożonego. Niestety przez to często pracuje więcej, niż powinna. Duża lista zadań sprawia że nie ma czasu ogarnąć przestrzeni wokół. Mimo tego jest osobą chętnie pomagająca innym pracownikom.  Potrafi pracować pod presją czasu, wykonując wiele prac jednocześnie do czasu wybuchu.

 

Tak więc organizowanie  przestrzeni wokół siebie może wiele mówić o naszej osobowości i wpływać na nasze zachowanie. Warto więc jednak pomyśleć i zaplanować jej urządzanie, tak by na podstawie wyglądu naszej przestrzeni roboczej nie wyciągano zbyt daleko idących wniosków o nas samych.

 

 

Udostępnij na Facebook
Please reload

Zobacz co u nas nowego.
Please reload

Szukaj przez Tags
Please reload

Archiwum
  • Facebook Social Icon

Polska - Śląsk - Rybnik - Gliwice - Katowice - Żory - Bielsko Biała - Opole

©2016 Best Clean S.C. Rybnik, Gliwice, Katowice, Opole

Proudly created with Wix.com

Potrzebujesz stronę ? Zadzwoń 664-322-028

  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon